historia

25 marca 2002 nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby Muzeum w Zamku Lubomirskich, połączone z inauguracją: ekspozycji stałej „Z dziejów regionu nadsańskiego" oraz wystaw czasowych. Za urządzenie siedziby w odnowionym XVIII-wiecznym Zamku Lubomirskich Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało w konkursie ministerialnym „Wydarzenie roku 2002 Sybilla", drugą nagrodę w kategorii dokonań z zakresu organizacji.

  • Drukuj
  • E-mail

1995

Powstał Komitet Społeczny na rzecz Powołania Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Prezydent Stalowej Woli, Andrzej Gajec powołał Lucynę Mizerę na pełnomocnika do spraw przejęcia zbiorów i utworzenia muzeum.

1997

Zapadła decyzja o powołaniu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i uchwalony został jego statut. Muzeum zorganizowało kilka pierwszych wystaw w salach Miejskiego Domu Kultury.

1998

Aktem notarialnym ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski przekazał miastu z przeznaczeniem dla Muzeum swoje bogate zbiory, obejmujące eksponaty historyczne, etnograficzne, numizmaty, dzieła sztuki, dokumenty, księgozbiór – wszystko związane z regionem dolnosańskim, a w szczególności z dawnym miasteczkiem Rozwadów, rodzinną wioską księdza – Charzewicami i sąsiednimi miejscowościami..

1999

Powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli jako samodzielna instytucja kultury. Dyrektorem w wyniku konkursu została Lucyna Mizera. Prezydent Stalowej Woli Alfred Rzegocki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o przeznaczeniu i wyremontowaniu na potrzeby muzeum zabytkowego budynku przy ul. Sandomierskiej 1.

2002

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum, z wystawą stałą: „Z dziejów regionu nadsańskiego" oraz wystawami czasowymi, a także z restauracją na parterze budynku.

I edycja konkursu plastycznego Autoportret dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Utworzenie pierwszej witryny internetowej Muzeum www.muzeum.stalowawola.pl

W konkursie ministerialnym „Wydarzenie muzealne roku 2002 Sybilla", Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało drugą nagrodę w kategorii dokonań z zakresu organizacji za urządzenie siedziby w odnowionym XVIII-wiecznym Zamku Lubomirskich.

2003

Rozpoczęcie realizacji programu transgranicznego „Przyszłość wyrasta ze wspólnych korzeni. Kulturowe dziedzictwo czynnikiem integracji społeczeństw i rozwoju regionów" - wspólnie z Ukrainą i Słowacją.

2004

Przeprowadzone zostały prace inwestycyjne wokół budynku, odtworzono zabytkowe założenie zieleni, wybudowano stylowe ogrodzenie.

2005

Muzeum zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (Dla potwierdzenia wysokiego poziomu merytorycznej działalności i znaczenia zbiorów oraz w celu ewidencjonowania muzeów spełniających te warunki Minister Kultury prowadzi Państwowy Rejestr Muzeów - z ustawy o muzeach). Po raz pierwszy Muzeum przyłączyło się do europejskiej akcji Noc Muzeów

2006

Powstał program edukacyjny „Turystyczny Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich", za któryMuzeum otrzymało w konkursie ministerialnym „Wydarzenie muzealne roku 2006 Sybilla" pierwszą nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii programów edukacyjnych, oświatowo-wychowawczych i promocyjnych; ponadto otrzymało trzecią nagrodę w kategorii wystaw etnograficznych za wystawę „Kultura Żydów galicyjskich" i wyróżnienie w kategorii dokonań z zakresu działalności naukowej za publikację „Archeologia Kotliny Sandomierskiej" – czwarty, monograficzny numer Rocznika Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Muzeum zakupiło budynek hotelu Hutnik.

2007

Powstały nowe wystawy stałe: z inicjatywy prezydenta Andrzeja Szlęzaka wielka multimedialna ekspozycja „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura" w hali dawnych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej 17. Ponadto: kameralna ekspozycja „Narodziny Stalowej Woli 1938", w pomieszczeniach hotelu Hutnik przy ul. Kard. Wyszyńskiego 12; plenerowa wystawa rzeźb do percepcji dotykowej „Galeria przez Dotyk" na dziedzińcu Muzeum. Urządzono też fotograficzną ekspozycję plenerową przy ul. Staszica, obok kina Ballada, ze specjalnym oświetleniem, umożliwiającym zwiedzanie po zmroku. Rozpoczęto realizację programu edukacyjnego „Szlakiem architektury art dėco Stalowa Wola, Lwów". W konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2007 Sybilla", Muzeum otrzymało pierwszą nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii wystaw historycznych, biograficznych i literackich za ekspozycję „COP dla przyszłości" a także dwa wyróżnienia: w kategorii programów edukacyjnych, oświatowo-wychowawczych i promocyjnych za program edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku „Galeria przez Dotyk" i w kategorii dokonań z zakresu zarządzania i organizacji za organizację w pomieszczeniach hotelu Hutnik wystawy stałej „Narodziny Stalowej Woli 1938".

2008

„Galeria przez dotyk" powiększyła się o kolejny zestaw rzeźb. Kontynuowano działania z zakresu przystosowania oferty muzeum dla potrzeb osób niepełnosprawnych: zainstalowano platformę samobieżną przy schodach, przebudowano toalety, zlikwidowano progi w drzwiach do sal ekspozycyjnych. Zmieniła wygląd także muzealna kawiarnia. Powołane w Muzeum Centrum Edukacji Artystycznej przygotowało szeroką ofertę zajęć dla osób z różnymi dysfunkcjami. Ekspozycja „W cieniu imperium rzymskiego" zdobyła II miejsce w konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2008 Sybilla" w kategorii wystaw archeologicznych.

2009

Muzeum obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia.

Rozpoczęto cykl wystaw współczesnego polskiego designu. Te ekspozycje reprezentowały Polskę na międzynarodowych festiwalach czy imprezach promujących nasz kraj za granicą, m.in. w Brukseli, Londynie, Berlinie, Wenecji, Mediolanie. „Szlak architektury art déco. Stalowa Wola, Lwów" znalazł się w gronie finalistów w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska pięknieje" („7 cudów funduszy unijnych"). Muzeum zorganizowało pierwsze ogólnopolskie szkolenie dla muzealników pt. „Gość niepełnosprawny w Muzeum".

2010

Ekspozycja stała „Z dziejów regionu nadsańskiego" wzbogaciła się o nowoczesne animacje edukacyjne, w formie interaktywnych gier na ekranach dotykowych.

W nowo urządzonej sali edukacyjnej powstała nowa wystawa interaktywna: „Poczuj sztukę", umożliwiająca doświadczanie zmysłowe sztuki inspirowanej kulturą ludową regionu lasowiackiego.

Muzeum otrzymało I nagrodę w konkursie „Polska pięknieje" w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa" za program „Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych".

W konkursie Polski Internet zorganizowanym w 2010 r przez The World Internet Foundation pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, strona internetowa promująca szlak architektury déco: www.it.stalowawola.pl, otrzymała trzy nagrody: dwukrotnie pierwsze miejsce: od kapituły i od internautów w kategorii Kultura i Sztuka, a ponadto znalazła się w trójce absolutnie najlepszych spośród wszystkich uczestników konkursu.

W konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2010 Sybilla" wystawa „Mikrus – auto, któremu nie pozwolono dorosnąć" otrzymała I nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii wystaw techniki. Natomiast projekt edukacyjny „Przestrzeń interaktywna" oraz wystawa archeologiczna „Wczesne wieki średniowiecza" uzyskały nominacje do nagrody.

Wystawy designu miały kolejne prezentacje za granicą: „Polska Folk" otworzyła Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście, a „UNPOLISHED 2 — young design from Poland" uczestniczyła w prestiżowym festiwalu designu DMY (Dayly, Monthly, Yearly) w Berlinie.

2011

Stalowowolskie Muzeum przygotowało pierwszą w Polsce po wojnie wystawę prac Stefana Norblina (1892-1952), potomka sławnego rodu artystów i przemysłowców, wszechstronnego twórcy niezwykle popularnego w Polsce międzywojennej, a w czasie wojny i po niej tworzącego w Indiach i w USA. Na otwarcie wystawy przybyli znakomici goście, m.in.: syn artysty z USA, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ambasador Indii w Polsce, maharadża Dżodhpuru, muzealnicy z Indii i Niemiec. Wystawie towarzyszył katalog i album. Pod koniec roku ekspozycja została pokazana w New Delhi i Bombaju.

 Wystawy designu prezentowane były w kolejnych miastach Europy (m.in. Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu, Budapeszcie, Zagrzebiu) oraz w Hongkongu.

 Muzeum Regionalne oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli zainicjowały działalność Klubu Historyków i Regionalistów, który ma na celu szerzenie wiedzy o regionie, kształtowanie postawy patriotycznej oraz integrację różnych środowisk – nauczycieli i młodzieży szkolnej, historyków, miłośników regionu.

 Muzeum wydało dwie edycje pierwszej w Polsce książki o samochodzie Mikrus.

 Modyfikacji uległa strona internetowa Muzeum. Nastąpił rozwój promocji muzeum przez social media.

 W dorocznym konkursie „Wydarzenie muzealne roku. Sybilla” Muzeum otrzymało nominację w kategorii wystaw sztuki za ekspozycję „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, a w kategorii wystaw historycznych nominację za projekt „Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu: Matki, żony i… traktorzystki – czyli o Polkach w socrealizmie kontra Listy z przeszłości

 Muzeum zostało zwycięzcą plebiscytu "Perły w Koronie Województwa Podkarpackiego 2011" w kategorii największa atrakcja turystyczna.

2012

W roku jubileuszu 75-lecia rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Muzeum zorganizowało ekspozycję fotograficzną „Od niepodległości do nowoczesności. 75-lecie COP” oraz wystawę awangardowych prac Jakuba Woynarowskiego „W powietrzu, na lądzie i morzu” inspirowanych historią Stalowej Woli. Było także współorganizatorem rocznicowej konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie i współwydawcą materiałów pokonferencyjnych „COP wczoraj – dziś – jutro”. Wydało ponadto książkę prof. Mariana Marka Drozdowskiego Polityka inwestycyjna i budowa COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dokumenty, wspomnienia, szkice.

Stalowowolskie badania nad biografią i twórczością Stefana Norblina zaowocowały kolejnymi nowościami. Rok 2012 przyniósł sensacyjne odkrycie: okazało się, że wbrew dotychczasowym ustaleniom, prochy Stefana Norblina i jego żony, Leny Żelichowskiej, nie zostały rozsypane nad jeziorem w pobliżu San Francisco, lecz spoczywają w urnach na cmentarzach w okolicy tego miasta. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w październiku 2012 r. i zbiegły się z otwarciem wystawy "Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952)" w Muzeum Plakatu w Wilanowie, której współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

W ciągu roku 2012 muzeum pokazało 19 wystaw czasowych w swoich siedzibach, w tym pierwszą retrospektywę Grzegorza Rosińskiego pt. „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu”. Ekspozycji towarzyszyło sztukobranie z udziałem artysty, wydany został też katalog wystawy. Stalowowolska wystawa pokazana została następnie w Centrum Techniki i Kultury Japońskiej Manggha. Inną wystawą, przygotowaną również przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, była ekspozycja archeologiczna „Myśliwi, rolnicy i pasterze z epoki kamienia”, wraz z katalogiem.

W niezagospodarowanej dotąd części hali wystawienniczej przy ul. Hutniczej urządzono „Galerię Warsztat” i salę edukacyjną. Pierwszą ekspozycją czasową w nowym miejscu była wystawa przyrodnicza „Ptaki morskie i krain lodowych” z krakowskiego Muzeum Przyrodniczego.

Zamknięta została kameralna wystawa „Narodziny Stalowej Woli 1938”, eksponowana od 2007 r. w pomieszczeniach hotelu Hutnik przy ul. Kard. Wyszyńskiego 12.

Na dziedzińcu pojawiły się nowe rzeźby: ceramiczne prace Sławomira Pawelca, głuchoniewidomego rzeźbiarza, pt. Kontrapunkt V.I. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło spotkanie z twórcą i panel dyskusyjny poświęcony arteterapii. Wkrótce dołączyły do nich prace Michała Batkiewicza (m.in. monumentalne Anioły).

Nową propozycją muzeum stały się wycieczki po Stalowej Woli z przewodnikiem, które zyskały dużą popularność. Dla najmłodszych natomiast szczególną atrakcją w roku 2012 był „Interaktywny plac zabaw” z Wrocławia, eksponowany na początku roku.

W cyklu poświęconym designowi zaprezentowano w muzeum ekspozycję „Co ty pleciesz? Plecionka w przedmiotach użytkowych, sztuce i architekturze”. Natomiast stalowowolska wystawa „Unpolished” pokazywana była w kolejnych miastach Europy (Helsinki, Tuluza, Bukareszt) i Azji (Seul), a „Zwykłą rzecz / Just a Thing” oglądali mieszkańcy Sankt Petersburga, Tallina i Lwowa. „Dziecinada” z kolei pokazana została w Poznaniu.

2013

Rok jubileuszu 75-lecia Stalowej Woli zakończył kolejny etap badań na temat miasta, których zwieńczeniem były wystawy: plenerowa pt. „Stalowa Wola 1938 w obiektywie Bronisława Rudzińskiego” oraz prezentowana w hali warsztatów przy ul. Hutniczej 17 w listopadzie ekspozycja: „Wzorowe miasto: Stalowa Wola”. Ponadto zorganizowano plenerową wystawę fotografii Yohanna Lepage’a o tematyce stalowowolskiej: „Latarnia Wschodu”. Charakter jubileuszowy miała też wystawa „Sport w II RP”.

Nową propozycją Muzeum stały się spotkania pod hasłem „Szanujmy wspomnienia”, będące platformą współpracy Muzeum z mieszkańcami miasta. Podczas spotkań poruszano tematy z przeszłości Stalowej Woli, a uczestnicy uzupełniali temat poprzez własne relacje i udostępnianie prywatnych pamiątek (zdjęcia i archiwalia do zeskanowania).

W dziedzinie edukacji nowością był projekt „E-Grosik. Publikacja dydaktyczna dla dzieci zintegrowana z animacją i działaniami edukacyjnymi”, pozwalający w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przekazać dzieciom podstawy wiedzy na tematy ekonomiczne.

Kontynuując prace nad życiem i działalnością Stefana Norblina Muzeum zorganizowało dwudniową międzynarodową konferencję naukową „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów” (7-8.11).

Zakończono w 2013 r. kilkuletnie badania nad historią rozwadowskiej społeczności żydowskiej, publikując wyniki w książce „Żyd, mój sąsiad. Dialog kultur w przedwojennym Rozwadowie”.

Jesienią 2013 r. zmieniła się lokalizacja muzealnej wystawy plenerowej: spod kina „Ballada” została przeniesiona przed budynek nowo otwartej Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. Popiełuszki.

Pod koniec roku Muzeum wydało pierwszy „Przewodnik po dawnym Rozwadowie”, łączący walory przewodnika turystycznego i zwięzłego opracowania historycznego.

W roku 2013 rozpoczęto realizację projektu „Muzeum bez barier” – koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

W roku 2013 Muzeum pokazało u siebie 23 wystawy czasowe, m.in. rzeźby Pawła Erazmusa, witraże Adama Stalony-Dobrzańskiego, rysunki satyryczne Jacka Kawy, malarstwo Anny Bilińskiej, ekspozycję etnograficzną „Przędzy barwnej nić” i in. Trzy wystawy designu przygotowane przez Muzeum prezentowane były za granicą (Włochy, Austria, Ukraina, Francja).

W ogólnopolskim konkursie MUZEUM WIDZIALNE organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), Muzeum zajęło III miejsce w kategorii identyfikacji wystaw czasowych za wystawę Unpolished – young design from Poland.

 2014

Badania etnograficzne poświęcone rękodziełu ludowemu w dziedzinie naturalnego barwiarstwa i tradycyjnego hafciarstwa przyniosły plon w postaci wystawy „Przędzy barwnej nić…  Zadziwiający świat kolorów w ludowej tradycji”, a także publikacji i czterech filmów dokumentalnych oraz animacji edukacyjnych.

W roku 100-lecia wybuchu I wojny światowej Dział Historii prowadził badania na temat przebiegu działań wojennych w regionie, w wyniku czego przygotowano dwie wystawy (historyczną w budynku muzeum i plenerową fotograficzną w przestrzeni miejskiej) oraz publikację „I wojna światowa nad dolnym Sanem”. Także wynikiem własnych badań była wystawa plenerowa „Jak harcerzem – to na zawsze”, poświęcona rozwadowskiemu harcerstwu.

Muzeum wydało kilkanaście pozycji, w tym monumentalną monografię naukową „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne” poświęconą dziedzictwu architektonicznemu miasta. Ukazał się także II tom „Regionalnego słownika biograficznego” oraz pionierskie opracowanie „I wojna światowa nad Sanem”.

Odbyła się druga edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli pod hasłem „Przestrzeń przyjazna dla wszystkich”. Na cykl wydarzeń związanych z popularyzacją architektury i wzornictwa złożyło się kilka wystaw, publikacje, konferencje i program edukacyjny „Kod architektury”.

Zainicjowano cykl spotkań „Dotknąć Historii” dla pasjonatów historii przygotowywany wspólnie z Podkarpackim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy „Ocalić od Zapomnienia", oferujący m.in. także bezpośredni kontakt z zabytkami i kolekcjonerami.

W ramach kontynuacji projektu „Muzeum bez Barier” – koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, powstał portal internetowy, przeprowadzono też cykl szkoleń.

Zorganizowana została interdyscyplinarna konferencja naukowa „Z przeszłości miasta Rozwadowa” dedykowana ks. prof. Wilhelmowi Gajowi-Piotrowskiemu w 90. rocznicę urodzin.

Zaadaptowano wolną przestrzeń w obiekcie przy ul. Hutniczej 17 na potrzeby aranżacji nowej galerii wystawy czasowych.

Muzeum pokazało 21 ekspozycji czasowych, większość z nich były to wystawy własne.

W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dwa wyróżnienia: za wystawę „Made in Poland" w kategorii wystaw historycznych oraz za program edukacyjny „Kod architektury”. Wystawa „Made in Poland" otrzymała także wyróżnienie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2014.

Publikacja pt. „I wojna światowa nad Sanem” otrzymała nagrodę Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny”, a publikacja „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne” znalazła się wśród nominowanych wydawnictw.

Rocznie odwiedza Muzeum średnio 16,7 tys. gości. Dla młodzieży odbywa się około 500 lekcji muzealnych w roku, wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki, płyty CD – kilkanaście tytułów rocznie. Muzeum uruchomiło cztery witryny internetowe.

W Muzeum odbywają się konferencje naukowe, seminaria, szkolenia, także międzynarodowe.

Wystawom towarzyszą koncerty muzyczne, projekcje filmowe, przedstawienia, spotkania autorskie, organizowane są konkursy. Muzeum opracowało i uruchomiło dwa tematyczne szlaki kulturowe: „Szlak gniazd rodowych Lubomirskich" (Polska - Słowacja - Ukraina) i „Szlak architektury art déco" (Stalowa Wola, Lwów).

Goście muzeum mogą zakupić publikacje i pamiątki w samoobsługowym sklepie muzealnym i odpocząć w stylowej restauracji Art Cafe czy w ogródku kawiarnianym.

2015

Czas na podsumowanie minionego roku. Ponad 17 wystaw czasowych, 18 publikacji, 4 imprezy plenerowe, 7 projektów krajowych i 2 międzynarodowe, 5 nagród. Realizowaliśmy przedsięwzięcia będące zarówno kontynuacją projektów zapoczątkowanych w latach poprzednich, jak i zupełnie nowe.

Dobiegł końca trwający przeszło dwa lata międzynarodowy projekt „Muzea bez barier" będący konkretną przemyślaną, wielopłaszczyznową, a przede wszystkim otwartą inicjatywą, zmagającą się z problemem udostępnienia muzeów osobom z różnymi typami niepełnosprawności. Projekt składał się z  badania ankietowego dotyczącego przystosowania muzeów do potrzeb osób niepełnosprawnych, którego wyniki stały się bazą do kolejnych działań; Akademii „Kultura bez barier", w ramach której specjaliści z Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii opracowali innowacyjne programy edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością, przeprowadzono dla nich cykl szkoleń i warsztatów oraz zorganizowano konferencję szkoleniową dla pracowników muzeów;  promocji, w ramach której powstał m.in. e-przewodnik po dostępnych muzeach i aplikacja na telefon;  Koalicji na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych w Warszawie, Muzeum Narodowym we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego i Lwowskim Muzeum Historycznym.

Swój finał miał ważny projekt „Stalowowolanie. Kim jesteśmy". Działania dotyczące przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli i ich rodzin, liczne spotkania poświęcone wspomnieniom i zbieraniu starych fotografii przyniosły efekt w postaci bardzo ciekawej, nostalgicznej publikacji pt.: „Stalowowolanie. Kim jesteśmy" oraz wystawy plenerowej. Przedsięwzięcie to pozwoliło nam zbliżyć się do atmosfery przedwojennej Stalowej Woli, poznać nieodkryte dotąd ślady  i wspomnienia tamtych czasów oraz pokazać wielkie znaczenie stalowowolskich pionierów dla rozwoju miasta.

We wrześniu zostało zainaugurowane cykliczne wydarzenie pn. Kulturalny Rozwadów, które  w tej edycji  przebiegało pod hasłem Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości w 325. rocznicę lokacji miasta Rozwadowa.  Na program imprezy plenerowej złożyły się wystawy, koncerty, pokazy historyczne, zajęcia edukacyjno-artystyczne oraz spacery po mieście. W tworzeniu i realizacji programu aktywny udział wzięli mieszkańcy Rozwadowa.

Prowadzone były badania etnograficzne, których celem było pokazanie w sposób całościowy, uwzględniający konteksty historyczne i współczesne, unikalną w skali Polski tradycję Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego straży grobowej z Zaleszan. Badania zakończyły się wystawą, filmem oraz książką pt.: „W barwach Wojska Majdańskiego. Gwardia Narodowa im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego". Ten projekt zainicjował wirtualne archiwum tradycji regionu nadsańskiego pod nazwą "Poznaj tradycje".

Odbyła się konferencja naukowa pt. Dziedzictwo architektury poprzemysłowej.

Odrębność w mieście – problem tożsamości dzielnic, dawnych samodzielnych miast (na przykładzie Rozwadowa – dzielnicy Stalowej Woli). Konferencja jest już  drugą poświęconą problemom związanym z zachowaniem dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego miast i osiedli powstałych w okresie międzywojennym, którą muzeum zorganizowało wraz  z Polską Akademią Nauk.

Kontynuowaliśmy dziania związane z edukacją architektoniczną. W ramach integracyjnego projektu „Zmieniam miasto" w maju i czerwcu przeprowadzony został w Stalowej Woli cykl spotkań opartych na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych. Śniadania kreatywne i warsztaty z udziałem mieszkańców (m.in. warsztaty design thinking i prototypowania), studentów architektury i wykładowców miały na celu skuteczne włączenie stalowowolan w rozwiązywanie najbardziej kluczowych problemów bliskiej im przestrzeni miejskiej, a tym samym współczesnych wyzwań społecznych. Efekty tych działań zaprezentowaliśmy w październiku podczas III Dni Dizajnu na wystawie „Odzyskać piękno modernizmu". Październikowe Dni Dizajnu jak co roku zgromadziły głównie młodszą publiczność na koncertach, wystawach, wykładach oraz warsztatach. Nie zabrakło specjalnych projektów dla dzieci.

Wśród wystaw  czasowych największą popularnością cieszyły się ekspozycje: „Teodor Axentowicz - Ormianin polski w Paryżu, Krakowie, Zakopanem...",  „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich" oraz  „Kossakowie - co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów.

Nasze wystawy prezentowaliśmy także zagranicą:  „Polished Up w Pradze! Festiwal Designblok. Prague Design and Fashion Week, wystawę prac Pawła Grobelnego na Wanted Design Festival w Nowym Jorku oraz „Moderna. Przemysł + rzemiosło."  w ramach Helsinki Design Week

Wydana została publikacja pt. „Z przeszłości miasta Rozwadowa”, będąca pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w 2014 roku. Materiałem pokonferencyjnym była również książka Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów. Na uwagę szczególnie zasługuje Przewodnik po dawnej Stalowej Woli. Zaprezentowane tu zostały znaczące obiekty, wzniesione w mieście przed wojną oraz dwóch pierwszych dziesięcioleciach jego powojennego rozwoju, jak również ludzie i wydarzenia z nimi związane.

W grudniu odbyła się druga konferencja naukowa poświęcona archeologii Kotliny Sandomierskiej z udziałem badaczy z ośrodków uniwersyteckich, muzeów i innych instytucji naukowych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina i Kielc.

Kontynuujemy cykl Szanujmy wspomnienia. W 2015 roku odbyło się 7 takich spotkań w sali im. S. Norblina w hotelu Hutnik, gdzie mieszkańcy Stalowej Woli dzielili się z nami swoimi wspomnieniami i ciekawymi fotografiami związanymi z naszym miastem.

Na potrzeby muzeum zaadaptowaliśmy pomieszczenia po bibliotece miejskiej przy ul. Staszica 14. Obecnie jest to miejsce służące organizowaniu wystaw oraz prowadzeniu działań edukacyjno-warsztatowych dla dzieci i rodzin.

W roku 2015 z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało 44 625 osób. Dla dzieci i młodzieży odbywa się około 550 lekcji muzealnych i warsztatów w roku. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki, płyty CD – kilkanaście tytułów rocznie.

Goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje i pamiątki. W budynku Muzeum znajduje się też restauracja Art Cafe.

2016

Muzeum prowadzi szeroką działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą w Polsce i za granicą. W minionym roku przygotowaliśmy 24 wystawy czasowe, 4 wystawy stałe, 9 wystaw czasowych prezentowanych na terenie Polski oraz 4 wystawy czasowe zaprezentowane za granicą. Poza tym zorganizowaliśmy 7 imprez plenerowych, zrealizowaliśmy też projekty, których celem było promowanie lokalnej historii i tradycji oraz edukacja zarówno dzieci jak i dorosłych. Muzeum wydało 9 publikacji.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w roku 2016 było otwarcie wystawy stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, która wróciła na poddasze Zamku Lubomirskich po ponad rocznej nieobecności. Na ekspozycji przypominamy nie tylko historię Rozwadowa i jego mieszkańców, ale także historię związanej z nim okolicy, kulturę ludową regionu nadsańskiego, a także jego pradzieje. Po raz pierwszy oprócz różnorodnych eksponatów muzealnych, artefaktów i archiwaliów, region nadsański ujrzeć można w multimediach i animacjach przygotowanych specjalnie na tę wystawę. Towarzyszy jej bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny wychodzący naprzeciw oczekiwaniom wszystkich grup wiekowych pragnących zgłębić wiedzę o naszym regionie. Tu pochwalić możemy się również prestiżową nagrodą. Stalowowolskie Muzeum znalazło się bowiem w gronie laureatów konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 w kategorii „wystawy historyczne i archeologiczne”. Jury tej najważniejszej nagrody muzealnej w Polsce doceniło nową wystawę stałą „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”.

We współpracy m.in. z Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli zrealizowany został obszerny projekt poświęcony podziemnej „Solidarności”. Zawierał on wiele działań: warsztaty dziennikarsko-reporterskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wystawę stałą pn. „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989”. Otwarcie wystawy odbyło się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. W ramach międzypokoleniowego projektu „Młodzi solidarni”, na bazie niniejszej wystawy, odbył się konkurs o „Solidarności” dla młodzieży gimnazjalnej, przygotowano także grę miejską „Śladami Solidarności.

Wśród wystaw czasowych największą popularnością cieszyły się ekspozycje: „Dobry chleb”, „Piotr Michałowki 1800-1855. Niezależny, bezinteresowny, wolny”, „Świat gadów”, „Miasto i las”, „Nauki dawne i niedawne”.

Nasze wystawy pokazywaliśmy także za granicą. We współpracy z MKiDN oraz IAM stworzyliśmy międzynarodową wystawę z dizjnu „Roundabout Baltic”, która prezentowana była w Szwecji w Malmö w Form/Design Centre oraz w Estonian Museum of Applied Arts and Design w Tallinie. Wystawa „Moderna + rzemiosło” reprezentowała nasze Muzeum w Instytucie Polskim w Sofii. Patronowaliśmy także wystawie „Earth Stone Wood” prezentowanej w Nowym Jorku i Mediolanie. Łącznie zobaczyło je ponad 42 tysiące osób. Wystawy pokazywane w Polsce odwiedziło ponad 51 tysięcy zwiedzających.

Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia, jak choćby bryczkę rodziny Lubomirskich czy album budowy lotniska w Turbi z okresu II wojny światowej.

Nasi pracownicy prowadzili prace badawcze nad problemami związanymi z historią regionu, m.in. poświęcone historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rozwadowie (efektem jest publikacja pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Rozwadowie, Tarnobrzegu i Machowie w 110. rocznicę powstania gniazda rozwadowskiego”), oddziału Tadeusza Gajdy „Tarzana” (badania zaowocowały wystawą plenerową w rozwadowskim rynku pn. „Walczyli o Polskę, w którą wierzyli – żołnierze Tarzana”). Kontynuowane były także prace badawcze dotyczące I wojny światowej nad Sanem oraz twórczości Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina. Zostało przygotowane opracowanie naukowe poświęcone kościołowi pw. MB Szkaplerznej w Rozwadowie (zrealizowano film oraz wystawę plenerową pt. „Skarby rozwadowskiej fary”).

Kontynuujemy cykl „Szanujmy wspomnienia”. W 2016 roku odbyło się 6 takich spotkań w sali im. S. Norblina w hotelu Hutnik, gdzie mieszkańcy Stalowej Woli dzielili się z nami swoimi wspomnieniami i ciekawymi fotografiami związanymi z naszym miastem. W roku 2016 uruchomiony został także portal internetowy www.stalowowlanie.pl, na którym dostępne są historie ludzi związanych ze Stalową Wolą oraz liczne fotografie. Jest to pokłosie wielkiego projektu „Stalowowolanie” realizowanego przez nasze Muzeum.

Zrealizowaliśmy także projekt z dziedziny edukacji ekologicznej pn. „Miasto i las”. W jego ramach odbyły się wycieczki przyrodnicze w okolicach Stalowej Woli, prelekcje, lekcje muzealne i warsztaty plastyczne, akcja edukacyjna połączona z wieszaniem w mieście budek lęgowych dla ptaków oraz rodzinny konkurs na najpiękniejszy karmik.

Rok 2016 obfitował w wiele imprez plenerowych, które cieszyły się ogromną popularnością odbiorców. Jak co roku Muzeum włączyło się bardzo aktywnie w międzynarodową Noc muzeów. Poza wieloma wystawami udostępnionymi zwiedzającym bezpłatnie, odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne, nocna wycieczka historyczna po Rozwadowie – dzielnicy Stalowej Woli, oraz dwa wspaniałe koncerty plenerowe: Anny Marii Jopek z zespołem Kroke i Hanny Banaszak.

W ramach cyklicznego wydarzenia „Kulturalny Rozwadów” zorganizowaliśmy Jarmark Archeologiczny z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Imprezie towarzyszyły pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje i widowiska, degustacje tradycyjnych średniowiecznych potraw, zabawy i turnieje, warsztaty dla rodzin.

Odbyła się także rozwadowska majówka uświetniona odtworzeniem „żywego obrazu” nawiązującego do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Było to interdyscyplinarne widowisko (teatr, muzyka, słowo) przybliżające istotę i kulisy powstawania Konstytucji, ukazujące radosny entuzjazm po jej uchwaleniu oraz ożywiające postaci uwiecznione na obrazie. Inscenizacja zorganizowana została z aktywnym udziałem młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności.

W roku 2016 z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało 50 057 osób. Dla dzieci i młodzieży odbyło się prawie 900 lekcji muzealnych, warsztatów i wycieczek. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki.

Nasi goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje i pamiątki. Działa Punkt Informacji Turystycznej, dołączyliśmy także do bazy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

2017

Za nami kolejny rok ciężkiej pracy i wielkich wyzwań. Możemy jednak dzisiaj pochwalić się wieloma sukcesami oraz nagrodami, jakie przyznane zostały Muzeum za działalność w roku 2017. Otrzymaliśmy główną nagrodę i statuetkę Sybilli w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 organizowanym przez MKiDN za wystawę COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo w kategorii wystawy przyrodnicze i techniczne. Wyróżnienia przyznano: wystawie Pierścionek z orłem w koronie w kategorii wystawy historyczne i archeologiczne oraz projektowi Miasto i las w kategorii edukacja.

 

Muzeum prowadzi szeroką działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą w Polsce i za granicą. W 2017 roku przygotowaliśmy 14 nowych wystaw czasowych prezentowanych w Stalowej Woli, 13 wystaw czasowych prezentowanych na terenie Polski oraz 6 wystaw czasowych pokazywanych za granicą. Poza tym zrealizowaliśmy też projekty, których celem było promowanie lokalnej historii i tradycji oraz edukacja zarówno dzieci jak i dorosłych. Muzeum wydało 11 publikacji.

Głównym motywem przyświecającym naszym działaniom w minionym roku był jubileusz 80-lecia COP-u. To tej rocznicy podporządkowane zostało wiele naszych działań, a jako ich kulminacja odbyła się konferencja naukowa pn. COP. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość zorganizowana we współpracy z Politechniką Krakowską, Politechniką Rzeszowską i miastem Stalowa Wola. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja zgromadziła w naszym mieście wiele autorytetów w dziedzinie historii przemysłu, biznesu, innowacyjności, ekonomii, edukacji. Także w ramach obchodów jubileuszu COP-u zorganizowaliśmy pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego turniej wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym. Udział w nim wzięła młodzież z wielu miast copowskich, jak chociażby Mielca, Pionek, Starachowic i oczywiście Stalowej Woli. W ideę tych obchodów wpisała się także wystawa jubileuszowa COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo, która zyskała uznanie jury konkursowego Sybilla 2017. Jako uzupełnienie tych działań przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy program edukacyjny Miejskie laboratorium przybliżający czasy powstawania COP-u i Stalowej Woli oraz promujący idee urbanistyczne i architektoniczne towarzyszące budowniczym. Ważnym elementem tego projektu było promowanie wiedzy o Stalowej Woli i COP-ie połączone z budowaniem wśród uczestników tożsamości, świadomości miejsca, w którym się żyje.

W tym roku zaprezentowaliśmy wiele wystaw czasowych, wśród których największą popularnością cieszyły się: Wyspiański, Miasto i las, Świat motyli, Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu, Połącz się, Machiny Leonarda da Vinci.

Nasze wystawy pokazywaliśmy także za granicą. We współpracy z MKiDN oraz IAM stworzyliśmy międzynarodową wystawę z dizjnu Roundabout Baltic, która prezentowana była w Latvian National Museum of Art / Museum of Decorative Arts and Design na Łotwie, w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Wilnie (Litwa) i w The Nordic House w Rejkjawiku (Islandia). W Berlinie i w Budapeszcie prezentowaliśmy wystawę Elementarz polskiego designu. Łącznie zobaczyło je ponad 10 tysięcy osób. Wystawy pokazywane w Polsce odwiedziło ponad 66 tysięcy zwiedzających.

Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia. Są wśród nich pamiątki po książęcej rodzinie Lubomirskich, przedmioty należące do dra Eugeniusza Łazowskiego oraz inż. Malickiego, dyrektora naczelnego HSW. Dział sztuki zakupił obraz Portret mężczyzny w okularach Alfonsa Karpińskiego, wzbogaciła się tym samym nasza kolekcja prac tego artysty.

Pracownicy muzeum prowadzili także prace badawcze nad problemami związanymi z historią regionu, m.in. poświęcone historii wsi Pławo i jej mieszkańców (efektem jest publikacja pt. Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława oraz wystawa czasowa pod tym samym tytułem), oddziału Tadeusza Gajdy „Tarzana” (badania zaowocowały wystawą plenerową w rozwadowskim rynku pn. Walczyli o Polskę, w którą wierzyli – żołnierze Tarzana). Kontynuowane były także prace badawcze dotyczące śladów wielkiej wojny nad Wisłą i Sanem oraz twórczości Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina, a także historii Stalowej Woli na tle innych miast copowskich. Te badania zostały zaprezentowane w postaci wystawy czasowej Życie towarzyskie w dawnej Stalowej Woli. Prowadzone były także badania i kwerendy ukierunkowane na poszukiwanie informacji, materiałów historycznych i dokumentacji, materiału ikonograficznego i innych źródeł i publikacji o COP-ie, także w celu tworzenia bibliografii Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W roku 2017 odbyło się wiele imprez plenerowych, które cieszyły się ogromną popularnością odbiorców. Jak co roku Muzeum włączyło się bardzo aktywnie w międzynarodową Noc muzeów. Poza wieloma wystawami udostępnionymi zwiedzającym bezpłatnie, odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne, historyczna wycieczka po Stalowej Woli oraz dwa wspaniałe koncerty plenerowe: występ Leszka Możdżera oraz Przeboje z tamtych lat – koncert w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego w wykonaniu śpiewaków, muzyków i tancerzy z miast copowskich.

Odbyła się także druga rozwadowska majówka pod tytułem Witaj majowa jutrzenko uświetniona odtworzeniem „żywego obrazu” nawiązującego do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Inscenizacja zorganizowana została z aktywnym udziałem młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych i znanych szlagierów z okresu międzywojennego, wykonywanych wówczas min. przez Hankę Ordonównę.

W roku 2017 z całej oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało w Polsce i za granicą 123 920 osób, z czego w Stalowej Woli 47 170 osób. Odbyło się ponad 1100 lekcji muzealnych, warsztatów i wycieczek dla dzieci i młodzieży. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki.

Nasi goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje regionalne i pamiątki. Działa Punkt Informacji Turystycznej.

Rok 2017 zaowocował także rozpoczęciem wielkiego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – rewaloryzacji zabytkowego budynku dawnego c.k. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Rozpoczęliśmy także prace zmierzające do utworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

2018

 Rok 2018 upłynął nam bardzo pracowicie. Nasze Muzeum zostało docenione w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018 (organizator: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę Zbudowaliśmy to miasto w kategorii wystawy czasowe. Ta sama ekspozycja została zauważona także w Konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018 (organizator: Muzeum Historii Polski), w którym także otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii wystawy.

W minionym roku realizowaliśmy przedsięwzięcia będące zarówno kontynuacją projektów zapoczątkowanych w latach poprzednich, jak i zupełnie nowe. Muzeum wydało 17 publikacji oraz zorganizowało 22 wystawy czasowe w Stalowej Woli, 5 wystaw w Polsce i 6 za granicą. Poza tym zrealizowaliśmy też projekty, których celem było promowanie lokalnej historii i tradycji oraz edukacja zarówno dzieci jak i dorosłych. Wśród nich największym powodzeniem cieszyły się ekspozycje: Wyspiański, Machiny Leonarda da Vinci, Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin, Malarz i jego modele Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki, Matejko, Świat zmysłów oraz Świat pająków.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli swoje wystawy pokazywało także za granicą. Elementarz polskiego designu eksponowany był w NOD Makerspace/Mater w Bukareszcie (Rumunia) oraz podczas Vienna Design Week, Sophienspital w Wiedniu (Austria). Podczas Budapest Design Week (Budapeszt, (Węgry), w październiku i listopadzie pokazywane były Korale koloru kolorowego, Miejskie prototypowanie oraz instalacja In situ ustawiona w ogrodzie Gyorgi Rath Villa.

Działaniom muzeum w 2018 roku przyświecał główny motyw, którym był jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W te wyjątkowe obchody włączyliśmy się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim zorganizowaliśmy wystawę czasową pt. Wielka Wojna nad Dolnym Sanem. Wystawa jubileuszowa w 100-lecie odzyskania niepodległości. Przygotowana została także monumentalna publikacja Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem, która w bardzo znaczący sposób uzupełnia i porządkuje wiedzę na temat cmentarzy wojennych w regionie, ale także działań pierwszowojennych nad Sanem. W Stalowej Woli gościliśmy także Mobilne Muzeum Multimedialne, czyli wystawę objazdową zorganizowaną z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasze Muzeum zorganizowało ogólnopolską konferencję naukową z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018 oraz 80-lecia Stalowej Woli 1938–2018 – W stronę Niepodległej – gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał. Patronatem honorowym objęło to wydarzenie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018. W konferencji tej wzięli udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego – przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych. Konferencja odbywała się w ramach wydarzenia pn. Spotkania z Niepodległą, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Z okazji jubileuszu 80 lat Stalowej Woli Muzeum Regionalne zaprosiło wszystkich mieszkańców naszego miasta do wspólnego przygotowania jubileuszowej wystawy plenerowej pt. „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”. Dla wyłonienia tych wydarzeń z 80 lat historii miasta został ogłoszony plebiscyt.

Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia. Są wśród nich: Plaża w Lido A. Karpińskiego, Portret Maxa Makowskiego S. Norblina czy niemiecki album fotograficzny z czasów II wojny światowej, w którym znajduje się ponad 100 fotografii dot. Zakładu COP w Sarzynie, pałacu Tarnowskich, Rozwadowa, Stalowej Woli, obozu pracy przymusowej utworzonej przy zakładach w Sarzynie.

Pracownicy muzeum prowadzili także prace badawcze nad problemami związanymi z historią regionu, m.in. poświęcone historii wsi Pławo i jej mieszkańców, śladów wielkiej wojny 1914-1918 nad Wisłą i Sanem oraz wkładu mieszkańców Nadsania w odzyskanie niepodległości (ze szczególnym naciskiem na Legiony polskie), historią cmentarzy pierwszowojennych (kontynuacja) czy losów żydowskiej społeczności Rozwadowa w czasie II wojny światowej. Była to także współpraca przy opracowywaniu wyników badań ekshumacyjno-wykopaliskowych mogił z I wojny światowej w Zdziarach, gm. Jarocin oraz Kłyżowa, gm. Pysznica na potrzeby publikacji Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem, odbyły się konsultacje merytoryczne i udział w nadzorze archeologicznym wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie na terenie Parku Miejskiego w miejscu potencjalnych grobów ofiar zbrodni niemieckich, w tym kpt. Kazimierza Piłata – komendanta obwodu niżańskiego Armii Krajowej. Kontynuowane były też prace badawcze w obszarze tematyki Centralnego Okręgu Przemysłowego: wpływ COP na rozwój kapitału prywatnego

W roku 2018 odbyło się wiele imprez plenerowych, które cieszyły się ogromną popularnością odbiorców. Jak co roku Muzeum włączyło się bardzo aktywnie w międzynarodową Noc muzeów. Poza wieloma wystawami udostępnionymi zwiedzającym bezpłatnie, odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne, historyczna wycieczka po Stalowej Woli oraz dwa wspaniałe koncerty plenerowe: występ Ani Dąbrowskiej oraz recital Katarzyny Jamróz.

Odbyła się także trzecia rozwadowska majówka pod tytułem Z wdzięczności dla niepodległości. Święto Konstytucji 3 Maja w Stalowej Woli uświetnione zostało odtworzeniem „żywego obrazu” nawiązującego do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Inscenizacja zorganizowana została z aktywnym udziałem młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych.

Patriotyczne śpiewanie odbyło się także w listopadzie. W ten sposób uczczono 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas tego wyjątkowego koncertu, w którym to widownia była najważniejszym wykonawcą, usłyszeć było można najpiękniejsze polskie utwory z epoki. Koncert poprowadzili Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, oraz Ewa Kornecka.

W ramach projektu „Modelowanie kompleksowej rewitalizacji Stalowej Woli z wykorzystaniem narzędzi partycypacji społecznej”, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wspólnie z Prezydentem Miasta Stalowej Woli oraz rozwadowskimi stowarzyszeniami już po raz trzeci zorganizowało WIGILIĘ ROZWADOWSKĄ, na którą zostali zaproszeni goście z Rozwadowa i okolic. Uczestnicy spotkania, w ramach wspaniałej inicjatywy „Zapraszamy do stołu”, dzielili się przyniesionymi ze sobą, tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Ponadto odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem Kapeli Podwórkowej „Rozwadów”, „Pałacyku Michla” i Chóru „Lasowiacy”.

W roku 2018 z całej oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało w Polsce i za granicą 153 291 osób, z czego w Stalowej Woli 55 769 osób. Prawie 1300 osób wzięło udział w naszych lekcjach muzealnych, warsztatach i wycieczkach dla dzieci i młodzieży. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki. Wśród nich jedną z ważniejszych pozycji jest katalog zbiorów Szkło i ceramika art déco ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pod redakcją prof. Anny Sieradzkiej. Książka ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów i pasjonatów sztuki art déco.

Prowadzimy też wypoczynek zorganizowany, czyli półkolonie letnie i zimowe, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem najmłodszych.

Pojawiły się nowości edukacyjne. Jest to Szkoła Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński”, która powstała z myślą o osobach interesujących się sztukami plastycznymi, które chcą opanować techniki rysunku i malarstwa. Oferta skierowana jest dla zainteresowanych – dzieci, młodzież i dorosłych – rozwojem swoich artystycznych zdolności i pasji, poszukujących możliwości twórczego spędzenia czasu. Kursy i zajęcia kierujemy do osób początkujących, jak i zaawansowanych, chcących poznawać i doskonalić swój warsztat.

Nasi goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje regionalne i pamiątki. Działa Punkt Informacji Turystycznej.

Koniec roku przyniósł także zakończenie projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – rewaloryzacji zabytkowego budynku dawnego c.k. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Kontynuowane były także prace zmierzające do utworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Rozpoczęliśmy rewaloryzację modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli. Przedmiotem projektu jest konserwacja i remont budynku zabytkowych warsztatów szkolnych. Prace mają na celu polepszenie warunków eksploatacji budynku i przystosowanie go do pełnienia w całości funkcji Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

2019

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2019 w naszym Muzeum było otwarcie pierwszej w kraju galerii malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Uroczysta inauguracja odbyła się 27 stycznia. Wydarzenie to miało podwójnie wyjątkowy charakter, gdyż po wielu latach udostępniony publiczności został odrestaurowany zabytkowy gmach dawnego sądu przy ul. Rozwadowskiej 12, wybudowany w 1905 roku.

Obecnie budynek dawnego sądu zmienił się w przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną muzeum: na poddaszu umiejscowiono galerię dzieł Alfonsa Karpińskiego z pracownią artystyczną, na pierwszym piętrze Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze strefa wejścia do galerii obejmuje przestrzeń ekspozycyjną, punkt informacyjny, sklepik, szatnię i toalety. W ramach galerii działa Szkoła Rysunku i Malarstwa „Karpiński”, która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych. Galerii towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych (wystawy, warsztaty, lekcje, konferencje, koncerty, filmy itp.). Atutem nowo otwartej przestrzeni jest elegancka i atrakcyjna wizualnie aranżacja wnętrza. W budynku zbudowana została winda, z której można korzystać z poziomu niskiego parteru, co niweluje dotychczasową barierę architektoniczną dla osób z niepełnosprawnością. Galeria posiada parking na samochody osobowe, autokar i stanowisko dla osób z niepełnosprawnościami.

W 2019 roku w naszym Muzeum zaprezentowaliśmy 22 wystawy czasowe, wśród których znalazły się: „Wielka Wojna nad Dolnym Sanem. Wystawa jubileuszowa w 100-lecie odzyskania niepodległości”, „Prywatna wojna. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”, „Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli”, „Szczęśliwa godzina: Młoda Polska”, „Secesja”, „Wszystko widzę jako sztukę”. W tym także wystawy plenerowe: „Tadeusz Gajda Tarzan. Walczył o Polskę, w którą wierzył”, „Okupacja niemiecka nad Sanem, 1939-1944. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”, „80 lat Stalowej Woli – zawsze z Rozwadowem” – wystawa jubileuszowa, „Wspomnienia ze sportowych kronik. ZKS Stal Stalowa Wola 1938-2018” wystawa jubileuszowa.

Pokazaliśmy 3 wystawy na terenie Polski oraz 5 ekspozycji za granicą. Była to m.in. wystawa „ABC Elementarz polskiego dizajnu”, która znalazła się w Muzeum Techniki Nikoli Tesli w Zagrzebiu, w Seulu i Incheon (Korea Południowa) w Lotte Gallery oraz w Sankt Petersburgu (Rosja).

Wokół wystaw prezentowanych w muzeum zorganizowana została szeroko pojęta edukacja, skierowana do wszystkich grup odbiorców. Odbyły się tematyczne Rodzinne niedziele oraz okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, spotkania przedświąteczne, mikołajkowe oraz Dzień Dziecka zorganizowany wokół tematów przyrodniczych i ekologicznych. Wystawie „Kresy moje utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli” towarzyszyło inspirujące wydarzenie kulinarno-wspomnieniowe dotyczące kresowej kuchni i kresowych tradycji.

Rok 2019 poświęcony był Stanisławowi Moniuszce, twórcy polskiej opery narodowej. Do uczczenia tego wybitnego kompozytora przyłączyło się także stalowowolskie muzeum. Naszej publiczności zaprezentowaliśmy wystawę „Viva Moniuszko!” przygotowaną przez Operę Narodową – Teatr Wielki w Warszawie. Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert „Stanisław Moniuszko – 200 lat” w wykonaniu artystów Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Koncert został zorganizowany 22 listopada we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie i Państwową Szkołą Muzyczną w Stalowej Woli.

Nowością dla miłośników sztuki i rozrywki na wysokim poziomie stała się Letnia Scena w Galerii. W każdą niedzielę lipca i sierpnia odbywały się popołudniowe koncerty kameralne na dziedzińcu Galerii Malarstwa Karpińskiego, projekcje filmów o sztuce, zwiedzanie wystaw, warsztaty artystyczne, spektakle teatralne. Dzięki projektowi powstało klimatyczne miejsce łączące w sobie sztukę z nowym potencjałem koncertowym.

Kontynuacją tego projektu była prowadzona w podobnej formule Muzyczna Jesień w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Odbyły się tematyczne koncerty, zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz warsztaty plastyczne.

Jak co roku wspólnie z mieszkańcami miasta i okolic świętowaliśmy ważne święta narodowe. Zgodnie z dawną tradycją uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja, tym razem pod hasłem „Niech się święci 3 maja – z tradycją i patriotyzmem”. W świętowaniu wzięli udział mieszkańcy oraz wiele zespołów artystycznych: sekcja taneczna „MAŻORETKI” z Niżańskiego Domu Kultury „Sokół” przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z MDK, Orkiestra Dęta MDK poprowadziła barwny korowód z udziałem mieszkańców, gości, historycznych grup rekonstrukcyjnych, aktorów w strojach z epoki, młodzieży szkolnej, harcerzy. Uroczystości towarzyszyło złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, wystąpienie Wiceprezydent Miasta Stalowej Woli Renaty Knap i wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej z udziałem Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice. Zebrani mogli obejrzeć spektakl pod hasłem „Tajemnice 3 Maja” – krotchwilne etiudy teatralne nawiązujące do tematyki okresu końca wieku XVIII w wykonaniu teatru „Poławiacze Pereł”. Był też tradycyjny polonez, „Żywy obraz” Matejki i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przeżywaliśmy także ze śpiewem na ustach. Patriotyczne śpiewanie już po raz kolejny połączyło pokolenia. W przededniu rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 39” oraz Chór Dworski, pod kier. Edwarda Horoszko zaprosili mieszkańców Stalowej Woli i okolic do wspólnego, muzycznego przeżywania ważnych momentów polskiej historii. Zabrzmiały najpiękniejsze pieśni i piosenki, dobrze wszystkim znane i lubiane utwory. Wspólnie zaśpiewano m.in. Wojenko, wojenko, Czerwone maki na Monte Cassino, Serce w plecaku czy Rotę. Na tę szczególną okazję przygotowane zostały bezpłatne śpiewniki. Podczas wydarzenia odbyła się swoista lekcja patriotyzmu poprzez zajęcia plastyczno-manualne: rodzinne warsztaty patriotyczne, podczas których uczono się własnoręcznie wykonywać flagi, kokardy narodowe oraz rozety.

Okazją do wspólnego świętowania stała się także rozwadowska Wigilia, która co roku gromadzi mieszkańców Rozwadowa przy wspólnym stole właśnie w murach naszego Muzeum.

Po raz kolejny przyłączyliśmy się do Międzynarodowej Nocy Muzeów. Nie zabrakło ciekawych wystaw, historycznej wycieczki po Stalowej Woli oraz wspaniałych koncertów. Wystąpiła Orkiestra Dęta MDK, Nadsańska Orkiestra Kameralna oraz Pałacyk Michla (Miejski Dom Kultury), Chór Dworski (Stalowowolskie Stowarzyszenie Artystyczne – STOWART) oraz zaproszeni goście. Gwiazdą wieczoru był zespół LAO CHE z koncertem Wiedza o społeczeństwie.

W 2019 roku zorganizowaliśmy wraz Uniwersytetem Rzeszowskim konferencję naukową pn. „Gospodarcze i społeczne osiągnięcia modernizacyjne II RP”. Konferencja odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Swoje wystąpienia zaprezentowali specjaliści, wybitni historycy gospodarczy, ekonomiści oraz badacze z zakresu polityki społecznej.

Nasi pracownicy brali też udział jako prelegenci w konferencjach poza muzeum. Były to XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu zorganizowane przez UM w Stalowej Woli, a także konferencja „Edukacja regionalna podstawą kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych” zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

W 2019 zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia. Są wśród nich obrazy „Niedziela” i „Pielgrzymi”, które powiększyły naszą kolekcję dzieł Alfonsa Karpińskiego.

Wśród praz badawczych prowadzonych przez pracowników muzeum znalazły się takie zagadnienia jak: historia II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem martyrologii Żydów, badania nad historią Centralnego Okręgu Przemysłowego, prace badawcze nad dziełami Alfonsa Karpińskiego z kolekcji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Kresowianie w Stalowej Woli. Kontynuowane było opracowywanie wyników badań ekshumacyjno-wykopaliskowych mogił z I wojny światowej w Zdziarach i Domostwie, gm. Jarocin oraz Kłyżowie, gm. Pysznica z lat 2014-2017.

Muzeum wydało też cieszące się powodzeniem publikacje: „Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem”, praca zbiorowa pod redakcją Anety Garanty i płk. SG Tomasza Nowakowskiego, „Piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwodowa” autorstwa M. Wiatrowicza i K. Karbarza, „Archeologia Kotliny Sandomierskiej” t. 2, pod red. M. Kuraś, to publikacja on-line, dostępna pod adresem http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wizyty/wydawnictwa/item/2407-archeologia-kotliny-sandomierskiej-tom-2. Wydany został także katalog wystawy pod tytułem „Szczęśliwa godzina: Młoda Polska” autorstwa dr Anny Król.

Frekwencja w roku 2019 to łącznie 76 862 osób, z czego 44 935 osób – w Muzeum, 21 727 osób na wystawach Muzeum prezentowanych w Polsce oraz 10 200 osób na wystawach Muzeum prezentowanych za granicą.

Trwają prace rewaloryzacyjne w budynku dawnych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej. Obiekt ten przygotowywany jest na przyjęcie w swoich wnętrzach Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Kontynuowane są także prace modernizacyjne w budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarska Alfonsa Karpińskiego).

 

2020

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii i czasowego zamknięcia Muzeum dla zwiedzających. Na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 12 marca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zostało czasowo zamknięte dla zwiedzających. Przerwa trwała do 16 maja 2020. Kolejne bezwzględne zamknięcie trwało od 7 listopada do końca 2020 roku.

Większe siły skierowaliśmy wówczas na kontakt z naszymi odbiorcami w przestrzeni wirtualnej w ramach akcji #zostańwdomuzkulturą. Efekty naszej pracy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Od 12 marca zespół muzeum przygotowywał w przestrzeni cyfrowej z wykorzystaniem dostępnych platform (strona internetowa, Facebook, Instagram, YouTube) bogatą ofertę popularyzacyjną i edukacyjną, dotyczącą działalności muzeum, przybliżającą zasoby muzeum: zbiory, poszczególne zabytki, efekty pracy badawczej, publikacje, wystawy, wydarzenia. Przygotowywane były wirtualne oprowadzania po wystawach oraz wystawy internetowe, konkursy oraz intersująca oferta działań edukacyjnych, zachęcających do aktywności w domu i dzielenia się efektami pracy na muzealnym Facebooku i Instagramie. Powstały autorskie cykle edukacyjne: 330 lat Rozwadowa 1690–2020, Szkło art déco w zbiorach Muzeum Regionalnego, Zajrzyjmy do Pława. Sięgnijmy do wspomnień i albumów, Akcja zbieramy przepisy. Pyszna leśna kuchnia z Puszczy Sandomierskiej, Etnograficzne ciekawostki wielkanocne, Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych, Archeologia Kotliny Sandomierskiej, COP: historia, ludzie, zabytki, Poczet kresowych zagończyków, Wiosenne wyzwanie, Stalowowolanie na FB, Słowiańskie wierzenia, Bożonarodzeniowe obyczaje, rytuały i wróżby, Megality w Polsce.

Przygotowaliśmy też filmy i podkasty i w tym zakresie możemy poszczycić się dużymi osiągnięciami. Nasze produkcje filmowe miały bardzo dobrą oglądalność i cieszyły się popularnością wśród odbiorców. To cykle filmowe: Zwiedzaj ze stalowowolskim muzeum, COP: historia, ludzie, zabytki, Co się u nas DZIEJE?, Mega Story, Szczęśliwa godzina – oprowadzanie online, TraveLive (we współpracy z PROT). Pracownicy Muzeum nagrywali i publikowali również filmy promocyjne, społeczne, wywiady z autorami, krótkie spoty dot. bieżących wystaw, zapowiedzi ważnych wydarzeń i planowanych wystaw.

Do wirtualnej przestrzeni musieliśmy też przenieść nasze cykliczne wydarzenia kulturalne i patriotyczne. Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowaliśmy zestaw edukacyjnych treści i aktywności: gier i łamigłówek dla całej rodziny, dostępnych na muzealnej stronie www oraz w social mediach.

Świętowanie wydarzeń patriotycznych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli ma już swoją tradycję. W 2020 roku również formuła wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni w Święto Odzyskania Niepodległości 11 listopada musiała zostać zmieniona, dostosowana do pandemicznych obostrzeń. Przyjęła więc formę wspólnego śpiewania on-line, czyli projektu, na który złożyły się zarejestrowane nagrania mieszkańców Stalowej Woli. Powstał w ten sposób niepowtarzalny teledysk łączący pokolenia w patriotycznym duchu. Podobnie zabrzmiało również wspólne kolędowanie. „Stalowowolskie kolędowanie” online zorganizowane zostało we współpracy ze Stalowowolskim Towarzystwem Artystycznym STOWART i dofinansowane przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli. Powstał dzięki temu materiał audiowizualny – teledysk do podkładu muzycznego utworów „Lulajże, Jezuniu” oraz „Bóg się rodzi”, przygotowanego przez Nadsańską Orkiestrę Kameralną z udziałem mieszkańców Stalowej Woli, którzy nadesłali swoje wykonania. Dodatkowo zaprezentowane zostały „Kolęda dla nieobecnych”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz „Jeden taki dzień w roku”.

W 2020 roku w naszym Muzeum zaprezentowaliśmy 14 wystaw czasowych, m.in. Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych, Elementarz polskiego dizajnu, Rozwadów – podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta, Zielone, żółte… stalowe. Wyroby Zakładów Południowych i Huty Stalowa Wola. Wystawę Elementarz polskiego dizajnu prezentowaliśmy też poza siedzibą Muzeum – w Ostrowcu Świętokrzyskim i Tarnowie oraz w Toronto w Kanadzie.

Wokół wystaw czasowych i stałych prowadziliśmy działania edukacyjne i promocyjne. Odbyły się rodzinne niedziele, czyli zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, a także wydarzenia okazjonalne, takie jak Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka.

Ważnym projektem w 2020 roku jest GALERIA KARPIŃSKIEGO.doc, na realizację którego otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”. Powstała aplikacja „Wirtualna Galeria” oraz katalog on-line dzieł Alfonsa Karpińskiego. Zwiedzanie on-line i cyfrowa kolekcja zbiorów to pomysł na pozostawanie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Podczas wirtualnego spaceru poznajemy interesującą, różnorodną kolekcję poświęconą temu artyście. To fantastyczny zbiór dzieł znakomitego portrecisty, malarza scen rodzajowych i mistrza martwych natur, propagatora piękna i elegancji. Po otwarciu aplikacji internauci mogą zobaczyć nie tylko panoramę Rozwadowa z lotu ptaka, ale z dowolnego punktu na świecie zawitać do miast, z którymi Karpiński w rozmaity sposób był związany: Rozwadowa i Krakowa, zaś wirtualnie wędrując korytarzem i traktami Galerii, odwiedzi wystawę zatytułowaną Alfons Karpiński. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. A obejrzeć na niej można kilkadziesiąt dzieł artysty, pochodzących ze zbiorów Muzeum oraz kilka depozytów i wypożyczeń; obrazy olejne, akwarele, rysunki, szkice i grafiki. Ujrzymy tam także zaaranżowane wnętrze pracowni artysty. Zwiedzaniu towarzyszy głos lektora opowiadającego o autorze i jego dziełach w języku polskim, angielskim i w technice audiodeskrypcji w języku polskim. Podczas spaceru można przyjrzeć się z bliska zgromadzonym eksponatom, przeczytać opisy i komentarze, poznać kontekst dzieła, jego najważniejsze cechy lub istotne fakty historyczne z nim powiązane, jak również obejrzeć filmy.

W ramach projektu Wirtualnej galerii powstał też cyfrowy katalog zbiorów. Jest dostępny online i zawiera prezentację muzealiów w formie fotografii cyfrowej. Każdemu udostępnionemu obiektowi towarzyszy profesjonalna nota katalogowa, a większości prac także merytoryczny opis dzieła. Zarówno wirtualna galeria, jak i cyfrowy katalog zbiorów są dostępne z poziomu strony internetowej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

http://muzeum.stalowawola.pl/zbioryonline/

http://3d.muzeum.stalowawola.pl/

Szeroko i ciekawie przeprowadzona kampania promocyjna projektu przyczyniła się do twórczego odkrywania dorobku artysty oraz stanowiła inspirację do odwiedzania Galerii w rzeczywistości. Projekt od momentu uruchomienia w drugiej połowie roku dotarł do ponad 7 tysięcy odbiorców, w tym do osób z niepelnosprawnościami, dzięki zastosowaniu WCAG 2.0 (przygotowanie dodatkowego stylu wyświetlenia tekstów, przycisków i elementów menu, nawigacji w wersji dla osób z niepełnosprawnością).

Pracownicy Muzeum prowadzili też prace badawcze. W Dziale Historii dotyczyły one Ogrodów Lubomirskich w Charzewicach i Miżyńcu oraz historii miasteczka Rozwadów we wspomnieniach dawnych mieszkańców. Prowadzono również prace nad niezrealizowanymi planami COP-u oraz kwerendy i opracowywanie zgromadzonego materiału w kontekście projektowanego kontentu multimedialnego Muzeum COP. W Dziale Etnograficznym tematy badań to Człowiek i Puszcza. Naturalne zasoby i tradycyjne sposoby gospodarowania na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz Kresy moje utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli. W Dziale Archeologicznym kontynuowane było opracowywanie wyników badań ekshumacyjno-wykopaliskowych mogił z I wojny światowej w Zdziarach i Domostwie (gm. Jarocin) oraz Kłyżowie (gm. Pysznica) z lat 2014–2017, a także opracowany został scenariusz wystawy pn. Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych. W Dziale Sztuki prowadzono prace badawcze nad dziełami Alfonsa Karpińskiego z kolekcji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i stałe monitorowanie rynku sprzedaży prac artysty, kwerendy, pozyskiwanie materiałów do katalogu zbiorów

W roku 2020 wydaliśmy nowe publikacje i wznowiliśmy popularne tytuły, których nakład został wyczerpany. Nowości wydawnicze to katalogi Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli i The Book /Książka Tomasza Kręcickiego oraz czwarty tom cyklicznej publikacji Regionalny słownik biograficzny. Wydaliśmy też po raz drugi następujące tytuły: Regionalny słownik biograficzny, t. I, Stalowowolanie – kim jesteśmy. Ze wspomnień o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli oraz Z przeszłości miasta Rozwadowa.

W ramach cyklu Szanujmy wspomnienia odbyło się spotkanie pt. Kresy i poszukiwania genealogiczne. Skierowane było do wszystkich, którzy interesują się genealogią i zagadnieniami związanymi z terenami Ziem Wschodnich II RP. Dało ono możliwość podzielenia się swoją wiedzą na temat historii własnej rodziny i przodków. Po spotkaniu uczestnicy mogli obejrzeć wystawę Kresy moje utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli.

Jak co roku pamiętaliśmy także o pierwszych mieszkańcach naszego miasta. Formuła tej akcji przewiduje współpracę z okolicznymi szkołami podstawowymi. W roku 2020 pandemia zmusiła nas do zmiany tego porządku. Nawiązaliśmy współpracę z OSP Stalowa Wola. W niedzielę 25 października wraz z druhnami i druhami ze Straży oznaczyliśmy pamiątkowymi chorągiewkami groby stalowowolskich pionierów.

W stałej ofercie Muzeum są wycieczki z przewodnikiem po wybranych częściach Stalowej Woli. 18 października odbyła się wycieczka po cmentarzu parafialnym i wojennym w Stalowej Woli–Rozwadowie śladami bohaterów pn. Z historią nam po drodze. W zamyśle była to forma zarówno poznawania naszej historii, jak i przygotowania do święta zmarłych, by mieszkańcy odwiedzający groby bliskich, potrafili w mijanych nagrobkach odczytać ślady przeszłości.

Muzeum było także współorganizatorem XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla organizowanych przez Urząd Miasta w Stalowej Woli. W ramach działań zorganizowaliśmy dla młodzieży wycieczkę po Rozwadowie Rozwadowski Sztetl – życie przed zagładą, uzupełnioną prelekcją na wystawie stałej. Odbyły się także warsztaty dla nauczycieli, edukatorów i regionalistów  pn. Zgoda buduje…, czyli o relacjach polsko-żydowskich w Rozwadowie i na Kresach w okresie przed i powojennym.

 Podczas zimowej przerwy feryjnej przeprowadziliśmy półkolonie. Ferie w muzeum odbywały się w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego wokół wystaw Viva Moniuszko!, „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska oraz wystawę stałą Alfons Karpiński.

 Zakończył się IV etap rewaloryzacji budynku dawnego C.K. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby wystawienniczo-edukacyjne z programu Infrastruktura kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kontynuowano również realizację projektu: Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Opracowany został scenariusz wykonawczy wystawy stałej oraz jej program funkcjonalno-użytkowy. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury, oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Realizacja projektu potrwa do końca 2021 r.

 

2021

W lutym Pani Dyrektor Lucyna Mizera odeszła na emeryturę. Sprawowała tę funkcję od 1999 roku.

1 lipca 2021 roku nową dyrektor Muzeum została Pani Aneta Garanty.

Strategiczny cel i główne działania Muzeum skupiliśmy na zakończeniu inwestycji utworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz pracach nad jego ekspozycją stałą. We wrześniu zakończyliśmy prace budowlane, po czym rozpoczęła się budowa aranżacji.

W 2021 roku pokazaliśmy sześć wystaw stałych, jedenaście wystaw czasowych w muzeum i jedną ekspozycję czasową poza Stalowa Wolą. Odwiedziło nas łącznie 34 911 osób w Muzeum oraz na wystawie muzeum prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Nasze muzealne zbiory wzbogaciły się o zabytki przekazane przez kolekcjonerów oraz obiekty zakupione. Jednym z nich jest silnik lotniczy PZInż. Major, który Muzeum nabyło dzięki współpracy i dofinasowaniu Banku Gospodarstwa Krajowego. To szczególnie cenny zabytek, gdyż na licencji czechosłowackiej firmy A.S. Walter Tovarny w latach 30. XX w. produkowany był w Państwowych Zakładach Inżynierii w Chechowicach–Ursusie, a następnie w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego również w Państwowych Zakładach Lotniczych Wytwórni Silników nr 2 w Rzeszowie. Silnik przeznaczony był do samolotów RWD-17.

Muzeum zakupiło również zabytkowy samochód osobowy WSK MIKRUS MR-300, który z linii produkcyjnej zszedł w 1959 roku. Był on w asortymencie produkcyjnym branży motoryzacyjnej zakładów przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nadwozie produkowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu, a silnik Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie.

W grudniu przed Muzeum COP posadowiono zabytkowy samolot PZL TS-11 ISKRA, depozyt długoterminowy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to egzemplarz samolotu szkolno-treningowego zaprojektowanego i wybudowanego w całości w polskich zakładach zbrojeniowych przemysłu lotniczego. Samolot jest elementem tworzonej ekspozycji plenerowej Muzeum Centralnego Przemysłu Okręgowego.

Do Muzeum Regionalnego trafił niezwykły przekaz – dar testamentowy prof. Kazimierza Kuczmana, na który składa się siedem prac malarskich wykonanych różnymi technikami.

W 2021 roku dokonaliśmy konserwacji i digitalizacji zabytków do Muzeum COP. Dzięki finansowaniu ze środków POIiŚ konserwacji poddano 20 i zdigitalizowano 100 zabytków, które były kluczowe dla powstającej ekspozycji, a kolejnych 75 zdigitalizowano w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021, na co Muzeum otrzymało również dofinansowanie ze środków MKIDN. W ramach drugiego zadania została także uruchomiona specjalna platforma internetowa http://zbiory.muzeum.stalowawola.pl/ do udostępniania wszystkich zdigitalizowanych zbiorów Muzeum COP. Serwis został stworzony według najnowszych trendów, dostępny dla osób o szczególnych potrzebach.

Ze środków pozyskanych od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Infrastruktura Kultury zakupiliśmy sprzęt do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych w ramach projektu Muzeum online. W ramach dofinansowania na projekt COP online – przeszłość, która jest wzorem dla przyszłości zakupiliśmy profesjonalny sprzęt video i audio, dzięki któremu nagraliśmy i udostępniliśmy filmy o dziejach regionu, historii Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz promujące wystawy i wydarzenia w Muzeum. Filmy są dostępne z napisami, a niektóre również z audiodeskrypcją i tłumaczem Polskiego Języka Migowego (PJM).

Działalność naukowa pracowników poświęcona była m.in. twórczości artysty ludowego Jana Puka z Trześni, badaniu dzieł Alfonsa Karpińskiego z kolekcji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i stałemu monitorowaniu rynku sprzedaży prac artysty, kwerendom, pozyskiwaniu materiałów do katalogu zbiorów i dotyczących pochówku artysty. We współpracy z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie opracowywane były zabytki ze zbiorów Muzeum, pochodzące z przypadkowych znalezisk z regionu.

Muzeum jest współwydawcą publikacji pt. Charzewice i Rozwadów na dawnej pocztówce i fotografii. To katalog zbiorów M. Szewca i A. Głogowskiego, głównym wydawcą jest Urząd Miasta Stalowej Woli.

W 2021 roku Muzeum prowadziło intensywną działalność edukacyjną, opartą na treściach wystaw stałych i czasowych. Były to lekcje muzealne i warsztaty oparte na treściach wystaw oraz zajęcia okolicznościowe, jak np. świąteczne, z okazji Dnia Babci i Dziadka czy dnia kobiet. Odbyło się wiele rodzinnych oprowadzań po wystawach oraz wycieczki historyczne po Stalowej Woli, w tym także wycieczki specjalne: W tajemniczym ogrodzie – wycieczka po parku Lubomirskich, Wycieczka po cmentarzu parafialnym i wojennym w Stalowej Woli–Rozwadowie śladami bohaterów, Muzealne po-Zaduszki – nocny spacer po cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli oraz cykl pn. Bliskie spotkania z architekturą. Wakacje były okazją, by aktywizować mieszkańców pozostających w mieście. Z myślą o nich powstał cykl Lato dla seniora, kreatywne rodzinne czwartki oraz Wakacje z duchami historii, czyli spacery po mieście z historią w tle.

Jak każdego roku organizowaliśmy lub współorganizowaliśmy wydarzenia kulturalne dla mieszkańców. Odbyły się m.in.: Dzień Matki, Latawcowy dzień dziecka w Muzeum, Piknik z PKP. Rzesze zwiedzających przyciągnęły cykliczne wydarzenia, jak Noc Muzeów i Letnia scena w Muzeum. Wzięliśmy też udział w I Festiwalu Kultury Lasowiackiej Etnolas. Również po raz pierwszy odbyło się wydarzenie modowe #4 FASHION STALOWA WOLA z Muzeum jako partnerem. W programie znalazły się prezentacja dot. architektury modernistycznej Stalowej Woli oraz wycieczki po mieście.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się Quizpotter Międzymiastowy turniej wiedzy o dziedzictwie Centralnego Okręgu Przemysłowego – interaktywny turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich z miast związanych z tradycjami COP-u.

Wielkim sukcesem okazał się autorski projekt Muzeum pn. Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych, poświęcony wzornictwu regionalnemu. Przygotowane eksponaty muzealne, udostępniane cyklicznie online, miały za zadanie zwrócić uwagę na ludowe tradycyjne dekoracje, które do dzisiaj zachwycają swoim pięknem i misternym wykonaniem. Udostępnione eksponaty etnograficzne inspirowały dzieci i dorosłych. Zadanie uczestnika projektu polegało na wykonaniu dowolnej pracy artystycznej inspirowanej wzorem lub wzorami udostępnionymi przez Muzeum w projekcie. Akcja zakończyła się wystawą Eksponaty muzealne nas inspirują, na której zostały pokazane muzealne obiekty i nadesłane prace. W dzień otwarcia wystawy odbyły się dwa konkursy oraz dwa warsztaty dla dorosłych i dzieci nawiązujące do dekoracji ludowych. Najciekawsze prace zostały również nagrodzone.

Dużym wydarzeniem był Piknik puszczański, zorganizowany wokół wystawy czasowej Pierwotna Puszcza Sandomierska. Współorganizatorami byli Polski Związek Łowiecki Okręg Tarnobrzeg i PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rozwadów. Celem tej plenerowej imprezy było zwrócenie uwagi na piękno przyrody i naturalne zasoby terenów leśnych, znajdujących się w pobliżu Stalowej Woli. Na wydarzenie złożyły się oprowadzania po wystawie, koncert, pokazy oraz zabawy, konkursy i warsztaty dla dzieci.

W ramach projektu Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania, Program Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego w Stalowej Woli, Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 otrzymaliśmy środki na realizację projektu pn. Przystanki naszej historii.

W budynku dawnego C.K. Sądu Powiatowego, dziś Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, prowadziliśmy kolejny etap remontu w ramach programu Ochrona Zabytków 2021 z MKDNiS.

Muzeum zakupiło kamienicę przy ul. S. bełżyńskiego 18 w Stalowej Woli, dawny punkt konspiracyjny Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, tzw. Górki z Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 Wolność Po Polsku, Priorytet II.

Prowadziliśmy także współpracę zagraniczną. Rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej ENI Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, pod nazwą Muzea pogranicza – Przestrzeń dialogu międzykulturowego. Partnerami Muzeum są Wołyńska Rada Obwodowa oraz Centrum Regionalnych Inicjatyw Wołynia z Łucka na Ukrainie. Projekt obejmuje terytorialnie województwo podkarpackie w Polsce i obwód wołyński na Ukrainie. Oprócz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli do realizacji zamierzeń projektu zaangażowane jest Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze z Łucka. Głównym zadaniem, jakie stawiają sobie partnerzy, jest promocja kultury lokalnej i zachowanie historycznego dziedzictwa.

Muzeum jest członkiem Klastra Lasowiackiego i uczestniczy w spotkaniach klastrowych w celu podbudowy merytorycznej jego działań oraz bierze udział w konsultacjach z podmiotami gospodarczymi i instytucjami publicznymi dot. zgodności produktów z dziedzictwem kulturowym Lasowiaków. Ponadto muzeum wspiera promocyjnie działania Klastra poprzez media społecznościowe i inne inicjatywy, proponowane przez jego członków.

 


 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj